Fotograf: Alan Kartal

"Det är för deras skull vi är där"

Seko och Byggföretagen fortsätter att uppmärksamma arbetsmiljön för de som jobbar på vägen. Max och Daniel arbetar med drift och underhåll. De är två av många vägarbetare som ser till att trafikanterna kan färdas på bra och säkra vägar i sommar.

Publicerad:

Tyvärr finns det trafikanter som inte visar respekt för de som har vägen som sin arbetsplats. I filmen nedan berättar Max och Daniel om hur de får kasta sig i diket när någon "låtsas" köra på dem, hur de får flaskor kastade mot sig av passerande trafikanter och hur folk hytter med näven och kör alldeles för fort förbi deras arbetsplats. Liknande incidenter inträffar dagligen runt om på vägarbetsplatser i landet. 

– Våra medlemmar gör ett fantastiskt jobb för att alla ska kunna köra på bra och säkra vägar. Det är oacceptabelt att de ska behöva utstå hat, hot och våld när de utför detta viktiga arbete. Det är dags att alla trafikanter visar respekt för våra medlemmar, säger Sekos förbundsordförande Gabriella Lavecchia.

Tack för att du visar respekt och sänker farten när du passerar en vägarbetsplats. Dela gärna filmen nedan.

 

Uppdaterad: