Infranord ville inte löneförhandla
Infoblad 3 - 2026
Infranord ville inte löneförhandla
Förra året vara första gången på 30 år som Seko och Infranord inte enades om ett lokaltlöneavtal och genomförde individuella (i-lön) löneförhandlingar. Almega/Sekos protokollstolkning av branschavtalets löneavtal gav ett utfall med en generell ökning av månadslön samt kr-ersättningar enligt avtalsvärdet (%).
Avtalsvärdet för 2026 är 2,8% samt höjning av tjänstepension med 0,2%. Sekos förslag detta år var ett lokaltlöneavtal innehållande parts löneförhandlingar nära lönesättande chefer enligt 30 årig praxis. Att löneutrymmet för kr ersättningarna skulle användas till att höja dessa, med en tyngd i fördelning på de ersättningar vi ligger under konkurrenter (tex helg). Även öppna för en extra fördelning av löneutrymme till ”låglöneområden” typ Stenkullen där löneläge är så lågt att Infranord inte lyckas rekrytera/anställa.
Infranord avvisade alla våra förslag. Infranord anser att alla kr- ersättningar ska höjas med 2,8 %. Infranord avser inte ha lokala löneförhandlingar. Infranord anser att de ensidigt sätter lön enligt deras ”löneprocess”, avser att informera medarbetarna om deras ensidiga men ogiltiga lönebeslut 7–21 april. Almega/Sekos tolkning av de central löneavtalet som ger en generell löneökning när lokaltlöneavtal saknas anser Infranord inte gäller……trots att denna tolkning gjordes förra året.
HR på Infranord är inte lågbegåvade, dem vet att om vi inte enas om ett lokalt löneavtal så blir det en generell ökning av lön och kr ersättningar på 2,8%. Vad dem faktiskt avser att göra är att skapa en tvist som eventuellt kan förskjuta löneutbetalningen. Markerar att de inte tänker löneförhandla med Seko trots att parterna bär ett avtal om löner. Kanske är deras verkliga problem att 75% av Infranords anställda är Seko medlemmar, kanske bär de på en dröm med låg facklig anslutning som lösning på bolagets alla problem?
Förhandling med Infranord har nu avslutats i oenighet idag, för att kunna hinna genomföra en central förhandling mellan Almega/Seko så att ny lön kan utbetalas i maj (med generella ökningar av lön och kr ersättningar med 2,8%). I rådande världsläge med pris och inflationshöjningar är det viktigt att ny lön utbetalas i maj trots HR:s försök. Slutligen så i Sekos löneavtal finns inte ”lönesamtal” vi har förhandling mellan parterna, så skit i deras ”lönesamtal”.
Styrelsen Seko FO Infranord
Publicerad: 30 mars 2026
Senast uppdaterat: 6 maj 2026