För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor. Läs mer om hur vi hanterar kakor

SEKO, länk till startsidan
Nytt avtal för larm- och säkerhetsteknik.

Nytt avtal klart för larm- och säkerhetsteknikbranschen

Efter intensiva förhandlingar har Seko och Installatörsföretagen enats om ett nytt kollektivavtal för perioden 1 juni 2025 - 31 maj 2027.

Låglönesatsning, bättre ersättning för deltidsanställda, utökad rätt till permission samt möjlighet till deltid i pensioneringssyfte är några av nyheterna i årets avtal.

Läs avtalet i sin helhet här

Publicerad: 28 maj 2025

Relaterade ämnen

  • Avtal klart för telekombranschenEfter intensiva förhandlingar är Seko, Service- och kommunikationsfacket, överens om ett nytt kollektivavtal med TechSverige för Sekos cirka 3 000 medlemmar i Telekombranschen. Arbetstidsförkortning och bättre ersättning för deltidsanställda är delar av innehållet.
  • Intensiva förhandlingar om nytt telekomavtalTelekomavtalet löper ut den sista mars och intensiva slutförhandlingar väntar för Seko.
  • Seko har växlat yrkanden med InstallatörsföretagenSeko har tillsammans med Elektrikerförbundet idag växlat yrkanden på Larm och Säkerhetsteknikavtalet med arbetsgivarorganisationen Installatörsföretagen.