Avtalsrörelsen kastar loss - var med och påverka!
Nu drar avtalsröresen för sjöfolk igång på allvar. I november kommer en avtalskonferens att hållas för att diskutera kommande avtalskrav på SARF-området (storsjö- och färjeavtalet) och du som är medlem i branschen kan vara med och påverka.
Är du medlem i Seko sjöfolk ska du ta vara på möjligheten att påverka inför avtalsrörelsen. Inför kommande avtalsrörelse samlar branschen in förslag/motioner som de förtroendevalda inom Seko sjöfolk ska diskutera och besluta om på avtalskonferensen för SARF-området i november.
Läs mer om hur du som medlem kan vara med och påverka på denna sida.
Relaterade ämnen
- Sekos medlemsvecka körs vecka 22Vecka 22, den 25–31 maj genomförs Sekos nionde medlemsvecka. Återigen kommer alla förbundets förtroendevalda och anställda, i hela landet, att vara ute och besöka så många arbetsplatser och träffa så många medlemmar som möjligt!
- Anmäl dig till Avtalats webbinarierNu kan du som är Seko-medlem, och särskilt inom branscherna Väg och ban och Sjöfolk samt för verksamma inom djurvårdsområdet (Avtalspension SAF-LO) anmäla dig till Avtalats webbinarier under våren 2026.
- Två nya remissvar från sekoNy finns två ytterligare remissvar utlagda på hemsidan under "Press och Aktuellt" - "Remissvar"