Löneförhandlingarna
Infoblad14-2025
Löneförhandlingarna
Den centrala förhandlingen mellan Almega och Seko om lönerna är nu avslutat.
Utfallet för Sekos medlemmar blev att månadslönen höjs med 3,2% beräknat på den fasta kontanta månadslönen och (ev) fasta tillägg. Rörliga kronsatta tillägg i Bilaga H och J höjs med 3,2%. Nya löner och tillägg utbetalas så snart det kan ske dock senast med ordinarie löneutbetalning i november 2025. Löneförhöjningar och tilläggshöjningar gäller med retroaktivitet från 1 maj 2025
Eftersom Kr ersättningarna höjs med 3,2 % innebär det att ”kr ersättningar” blir i både i kr och ören. Vi avvaktar nu om Infranord önskar träffa en bra överenskommelse/lösning på detta eller om man avser att köpa ett nytt datasystem, eftersom det nuvarande lönesystemet inte behärskar både kronor och ören.
För er i BEST trappan så är målsättningen att era nya löner fastställs under november så att även ni får er nya lön på löneutbetalningen i november med retroaktivitet from 1 maj.
Eftersom vi inte kom överens ”lokalt” mellan Seko och Infranord blev det en central förhandling mellan Almega och Seko. Resultatet från denna blev generella löneökningar, dvs inga i-löneförhandlingar inga beaktande av lönelägen, prestation mm. Även generella ökningar av kr ersättningar dvs inga riktade höjningar utifrån analyser av konkurrenters avtalsvillkor utan i stället blev instruktions tillägget lika ”viktigt” som natt och helgersättningen.
När ni väl får er nya månadslön så kontrollera att lönen samt er retroaktivitet stämmer. Kontaktar er fackliga representant om det finns felaktigheter.
Styrelsen Seko FO Infranord
Publicerad: 27 oktober 2025