
Besök på katthem och hunddagis
Det är inte bara på de stora djursjukhusen som Sekos medlemmar tar väl hand om våra kära pälsbeklädda vänner. De som arbetar på hund- och katthem omfattas också av kollektivavtal med Seko. Här är några bilder från ett av besöken ute i verksamheten.
Bilden i toppen och bilderna nedan är från ett besök på katthemmet "Hitta katten" och hunddagiset "Hund i vått och torrt". Seko besökte arbetsplatserna tillsammans med arbetsgivarorganisationen Gröna arbetsgivare och pratade bland annat om anställningstrygghet med Seko-medlemmar på plats.


Taggar:
Publicerad: 15 maj 2026
Relaterade ämnen
- Nu startar medlemsveckan!Nu startar Sekos nionde medlemsvecka! Seko-företrädare besöker hela veckan arbetsplatser för att träffa så många medlemmar som möjligt. På Sekos sociala medier kan du se bilder från medlemsveckan.
- Efterlängtad nyhet för djurvårdare nivå 3Enligt gällande regelverk upphör undantagsreglerna för djurvårdare nivå 3 den 31 december 2026. Undantagsreglerna har tillåtit djurvårdare nivå 3 att under veterinärs ansvar och efter genomgången kurs ge läkemedel för allmän bedövning, inleda narkos, intubera och extubera.
- Sekos medlemsvecka körs vecka 22Vecka 22, den 25–31 maj genomförs Sekos nionde medlemsvecka. Återigen kommer alla förbundets förtroendevalda och anställda, i hela landet, att vara ute och besöka så många arbetsplatser och träffa så många medlemmar som möjligt!