Debattartikel: ”Regeringens förslag om kvalificering till välfärden är förödande”
Kvalificering till välfärden kan slå mot de mest sårbara och vara skadlig för svensk arbetsmarknad, skriver Gabriella Lavecchia, förbundsordförande, Seko och Malin Ragnegård, förbundsordförande, Kommunal, i tidningen Arbetet.
Tidöregeringen föreslår en kvalificeringsregel som innebär att den som är ny i Sverige måste ha varit bosatt här i fem år – eller arbetat en viss tid med en viss inkomst – för att få tillgång till socialförsäkringssystemet.
Syftet uppges vara att stärka drivkrafterna till arbete och minska migrationen till Sverige. Debattörerna i Arbetet menar dock att förslaget är ovärdigt ett välfärdsland och riskerar att slå mot de mest sårbara i samhället och försvaga en av grundpelarna i den svenska modellen – en generell välfärd som omfattar alla och bärs gemensamt.
Publicerad: 26 februari 2026
Relaterade ämnen
- Vet du hur reseförsäkringen gäller under semestern?Nu när semestertider närmar sig är det bra att ha koll på vad som är viktigt inför en eventuell resa, men även hur du ska göra om du blir sjuk eller om en olycka inträffar under din resa. Anmäl dig till Folksams kostnadsfria webbinarie för att uppdatera dig om ditt skydd som medlem i Seko.
- Medlemsveckan 2026 en succéUnder föregående vecka gick Sekos medlemsvecka av stapeln och det var full aktivitet i Sekos organisation och ute på arbetsplatserna. Mängder av arbetsplatsbesök med samtal om facket och tusentals hamburgare/korvar grillades på de många olika sammankomsterna runt om i landet.
- Nu startar medlemsveckan!Nu startar Sekos nionde medlemsvecka! Seko-företrädare besöker hela veckan arbetsplatser för att träffa så många medlemmar som möjligt. På Sekos sociala medier kan du se bilder från medlemsveckan.