Höjning av traktamente och förrättningstillägg
Nu ligger protokollet ute med överenskommelsen mellan Seko och Byggföretaget gällande höjda nivåer på traktamente och förrättningstillägg för 2026.
Du kan läsa protokollet direkt här, eller läsa protokollet vid ett annat tillfälle på avtalssidorna för Väg och ban.
Taggar:
Publicerad: 23 april 2026
Relaterade ämnen
- Nationella planen för transportinfrastruktur – ett steg i rätt riktning men inte tillräckligtDen nationella planen för transportinfrastruktur 2026–2037 som regeringen idag har presenterat är ett steg för att hantera den enorma underhållsskuld som finns på svenska vägar och järnvägar, men den är inte tillräcklig.
- Sekos medlemsvecka körs vecka 22Vecka 22, den 25–31 maj genomförs Sekos nionde medlemsvecka. Återigen kommer alla förbundets förtroendevalda och anställda, i hela landet, att vara ute och besöka så många arbetsplatser och träffa så många medlemmar som möjligt!
- Anmäl dig till Avtalats webbinarierNu kan du som är Seko-medlem, och särskilt inom branscherna Väg och ban och Sjöfolk samt för verksamma inom djurvårdsområdet (Avtalspension SAF-LO) anmäla dig till Avtalats webbinarier under våren 2026.