Avtal 2025: Seko har tecknat ett nytt avtal för området Fastigheter Tjänstemän
Seko har kommit överens med motparten Almega Tjänsteförbunden om ett nytt avtal för området Fastigheter Tjänstemän. Avtalet löper över två år och löneökningarna ligger i linje med övriga träffade avtal under denna avtalsrörelse.
Sekos medlemmar på avtalsområdet är tjänstemän som arbetar inom exempelvis Akademiska Hus, Specialfastigheter och Jernhusen. Avtalet förhandlas gemensamt med Unionen, Sveriges Ingenjörer och Ledarna.
Avtalet i korthet:
- Giltighetstid 1 juni 2025 - 31 maj 2027
- Avtalet är på 2 år och innehåller ett samlat värde om 6,4 %
- Fortsatt avsättning till flexpension till ett totalt värde på 1,7 %
Fördelning av utrymmet:
År 1: 3,0 % till lönepott samt motsvarande höjning av lägstalönerna.
0,2 % avsätts till arbetstidsförkortningen
0,2 avsätts till FlexpensionÅr 2: 2,5 % till lönepott samt motsvarande höjning av lägstalönerna.
0,3 % avsätts till arbetstidsförkortning
0,2 % avsätts till Flexpension
– Vi har fått igenom en arbetstidsförkortning på en dag (börjar gälla 2026). Den lediga dagen kan läggas ut som en heldag alternativ som två halvdagar. Dessutom är mertid borttagen ur avtalet, innebärande att deltidsarbetande som beordras jobba mer än sitt deltidsmått erhåller övertidsersättning. Utöver detta har vi plockat bort en skrivning gällande inskräkning av rätten till sjuklön på grund av arbetsoförmåga som är självförvållad, säger Lars Johansson, ansvarig ombudsman på Seko för avtalsområdet.
Publicerad: 5 juni 2025
Relaterade ämnen
- Nytt avtal för anställda inom djurvårdenSeko och Gröna arbetsgivare har kommit överens om ett nytt djursjukvårdsavtal. Avtalet ger bland annat löneökningar enligt det så kallade märket, extra ob-ersättning och viktiga villkorsförbättringar som ger ökad trygghet för medlemmarna.
- Seko har tecknat nytt SällskapsdjursavtalSeko har idag tecknat ett nytt avtal med Gröna arbetsgivare gällande avtalet Sällskapsdjursverksamheter – arbetare. Avtalet följer märket på 6,4 procent, fördelat på 2 år. Dessutom faller begreppet mertid bort i avtalet och medlemmarna får arbetstidsförkortning.
- Avtal 2025: Kompletterande information gällande ServiceentreprenadavtaletMed reservation för eventuella förändringar då parterna håller på och tar fram slutgiltig avtalstext. Så fort ny avtalstext är klar publiceras avtalet på vår hemsida.