
Medlemsinformation vecka 43
Tråkigt besked om Alvesta och information om arbetsmiljöveckan.
Alvesta brevterminal läggs ner
PostNord meddelade för en tid sedan att Alvesta brevterminal kommer att lägga ner verksamheten i september 2027. Volymerna kommer att flyttas till brevterminalerna i Malmö, Nässjö och Göteborg. Ett 90-tal anställda arbetar idag på terminalen.
Det är så klart ett ledsamt besked men tyvärr också väntat, säger Daniel Hansen, vice ordförande i Seko Posten. När volymerna på brevsidan fortsätter att minska är det naturligtvis så att terminalstrukturen kommer att anpassas även om vi så klart helst hade sett att verkligheten var en annan, fortsätter Daniel. Vårt arbete med att finnas där för våra medlemmar har börjat och kommer att fortsätta under hela processen. Vår förhoppning är att så många som möjligt ska kunna jobba kvar inom företaget men i andra verksamheter. Sedan kan det bli så att några måste lämna PostNord men då ger vårt personalomställningsavtal i alla fall en trygghet för de berörda, avslutar Daniel.
Vi kommer att hålla medlemsmöte på arbetsplatsen och löpande informera om vad som gäller vid övertalighet för att alla ska känna sig så trygga som möjligt med hur detta påverkar dem. Har du frågor, kontakta ditt lokala seko-ombud eller hör av dig direkt till Seko Posten.
Skyddsombudets dag och skyddsorganisationens enkät
Som vi informerade om förra veckan genomför skyddsorganisationen denna vecka en enkät för att få veta vad du tycker om din arbetsmiljö. Var med och påverka, svara på enkäten. Du kommer till den genom att klicka här. Under onsdagen vecka 43 infaller också skyddsombudets dag. Våra många skyddsombud sliter ofta i det tysta för att våra medlemmar ska få en så bra arbetsmiljö som möjligt. Precis som det fackliga arbetet så görs arbetsmiljöarbetet bäst med lokala företrädare som känner till arbetsplatsen och de anställda. Man kan ge lite uppmuntran även andra dagar men vi tycker att du borde ge ditt lokala skyddsombud lite uppskattning på skyddsombudets dag. Det förtjänar de verkligen.
Publicerad: 20 oktober 2026