Medlemsinformation vecka 21
Förändringar i postförordningen och snart dags för medlemsvecka.
Beslut om regleringslättnader
Under förra veckan bestämde beslutsfattarna att justera postförordningen vilket innebär att PostNord får regleringslättnader från och med den 16 juni. Det nya kravet på brevbefordran blir D+3 85% samt D+5 97%, tidigare D+2 95%. Det innebär att kravet på PostNord ändras från att 95 procent av breven skulle delas ut på två dagar till att 85 procent av breven ska delas ut på tre dagar samt att 97 procent av breven ska vara utdelade efter 5 dagar.
Seko Posten har tidigare informerat om att det är viktigt att PostNord får rätt förutsättningar för att kunna anpassa verksamheten utifrån minskade brevvolymer vilket inte hade gått att göra med nuvarande reglering. Det beslut som nu fattats känns därför helt ok. Huruvida det behövs ytterligare lättnader i framtiden måste ses ur ett bredare perspektiv, till exempel vilken roll PostNord ska ha som en del i den samhällskritiska infrastrukturen.
Att inte kunna göra anpassningar riskerar att hamna i en situation där brevverksamheten inte längre är lönsam och det i sin tur kan leda till diskussioner kring deltid och outsourcing.
Konkret innebär regleringslättnader att det nu går att införa en ny produktionsmodell som innebär två fasta utdelningsdagar i stället för dagens varannandagsutdelning. En sådan förändring planeras ske i februari nästa år. Omorganisationer kan vara jobbiga att genomgå. Men för oss är alltid våra medlemmars villkor viktigare än vilken produktionsmodell vi använder för närvarande. Seko Posten bevakar därför, som alltid, våra kärnfrågor: heltid i så hög utsträckning som möjligt, verksamhet i egen regi, en god arbetsmiljö och en trygg omställning.
Dags för medlemsvecka!
Nästa vecka är det dags för Sekos medlemsvecka. Vi kommer att vara synliga på våra arbetsplatser och ser fram emot att träffa just dig. Vi vill veta vad du tycker om din arbetsplats och vad vi behöver jobba mer med att förbättra. Vi ses!
Publicerad: 20 maj 2026