Medlemsinformation vecka 24
Vad tycker du om NDM och Medvind? Skarpt läge i avtalsrörelsen.
Passa på att säga vad du tycker om Medvind och NDM
Seko Posten har under den senaste tiden fått en hel del synpunkter och frågor kring både ruttplaneringsverktyget NDM och HR-systemet Medvind. Just nu genomför Karolinska Institutet, via en enkät, en forskningsstudie om arbetsmiljön kring dessa system. PostNord får sen en summering som återkoppling, för att kunna utveckla de digitala system man använder.
I och med att vi märker hur stor påverkan systemen har på våra medlemmars vardag och att det finns förbättringspotential vill vi uppmana dig som använder Medvind och/eller NDM att delta i forskningsstudien genom att svara på enkäten.
Enkäten distribueras i produktionsmobilerna, via QR-kod, på arbetsplatsträffar – och får göras på arbetstid. Har du frågor eller funderingar, kontakta din lokala chef.
Avtalsrörelsen går in i skarpt läge
Nu befinner vi oss i den mest intensiva fasen av årets avtalsrörelse. Vi bedriver förhandlingar mot Almega och PostNord parallellt och målet är naturligtvis att vi ska ha ett nytt kollektivavtal på plats innan vårt nuvarande löper ut 31 juli. Men vi vet att det inte varit helt friktionsfritt på den övriga arbetsmarknaden hittills. Förra veckan varslade Seko, tillsammans med Fastighets, om konflikt på serviceentreprenadområdet.
Vi varken förutsätter eller hoppas att samma sak ska hända oss, men vi kan inte utesluta att det blir nödvändigt. I ett sådant läge är det av högsta vikt för oss att snabbt kunna nå våra medlemmar med information om vad som händer. Se till att vi har rätt kontaktuppgifter till dig. Det kollar du enkelt genom att logga in på Mina Sidor på Sekos hemsida. Där kan du lägga till en mejladress eller ändra inaktuella uppgifter. Då missar du inga nyheter.
Publicerad: 11 juni 2025