Gabriella Lavecchia nominerad till partistyrelsen för Socialdemokraterna

Socialdemokraternas valberedning föreslår att Sekos förbundsordförande, Gabriella Lavecchia, väljs in i partistyrelsen. Beslutet fattas på Socialdemokraternas partikongress under nästa vecka. Enligt Lavecchia är detta en bra plattform för att påverka politiken inifrån.

Publicerad:

– Sekos medlemmar påverkas av politiska beslut mer än några andra grupper på arbetsmarknaden. Det vore tjänstefel att inte ta alla möjligheter att delta i forum där möjligheten finns att påverka våra medlemmars arbetssituation, säger Gabriella Lavecchia.

Innebär detta att du kommer sluta kritisera Socialdemokraterna?

– Alla som känner mig vet att jag aldrig skulle sluta vara kritisk mot politik som går emot mina värderingar och våra medlemmars intressen. Nu får jag även möjligheten att framföra synpunkter direkt in i det parti jag varit engagerad i under lång tid.

– Jag kommer fortsätta vara blåslampa mot både Socialdemokraterna och mot alla andra partier och arbetsgivare som försöker jävlas med våra medlemmar. Både internt och externt, säger Lavecchia.

Uppdaterad: