Seko: ”Gränsen är nådd för våldet på tågen”

I går knivskars en tågvärd på ett X2000 mellan Stockholm och Köpenhamn. Seko, Service- och kommunikationsfacket, menar att det nu måste bli ett slut på hot och våld mot personalen på tågen.

Publicerad:

– Gränsen är nu nådd för våldet på tågen. Vi har under lång tid påpekat att hot och våld mot våra medlemmar ombord på tågen ökar. Samtidigt pressas tågoperatörerna av samhället att trycka ner prisnivåerna för resandet. Detta går ut över ombordpersonalen på våra tåg. Det måste bli ett slut på det här, alla som färdas på våra tåg måste känna en trygghet, det gäller såväl ombordanställda som resenärer, säger Sekos förbundsordförande Janne Rudén.

Överfallet av tågvärden igår inträffade på ett SJ-tåg. Seko SJs ordförande Erik Johannesson, vill nu att ordningshållningen på tågen sköts av polisen.

– Det är inte rimligt att våra medlemmar ska ansvara för att hantera exempelvis påverkade resenärer som beter sig hotfullt, säger Erik Johannesson.

Uppdaterad:
Sidansvarig: Kommunikationsgruppen
Kategorier: