Regionala skyddsombud

Från 2014 har Seko en ny organisation för den regionala skyddsombudsverksamheten. I de olika regionerna finns ett huvudansvarigt regionalt skyddsombud. Är du anställd eller arbetsgivare på ett företag utan skyddskommitté är du välkommen att ta kontakt med det regionala skyddsombudet i ditt län.

Ansvarig arbetsmiljöombudsman, Stockholm
Helené Zallin
helene.zallin@seko.se telefon 010-482 19 50

Lotta Berge, Umeå
Region Norrland
Västernorrland/ Västerbotten/Jämtland/Norrbotten
lotta.berge@seko.se telefon 090-10 97 71

Esa Rosendahl,Örebro
Region Västra Svealand
Dalarna/Gävleborg/ Värmland/Västmanland/Örebro län
esa.rosendahl@seko.se telefon 019-17 76 80

Ulf Andersson, Stockholm
Region Stockholm
Stockholm/ Uppsala/Gotlands län
ulf.andersson@seko.se telefon 08-454 84 60

Lars Eklind, Norrköping
Region Mellansverige
Östergötland/Sörmland/Kronoberg/Kalmar/Småland
lars.eklind@seko.se telefon 011-20 25 63

Lars-Ove Svantesson, Göteborg
Halland/Västra Götalands län
lars-ove.svantesson@seko.se telefon 031-42 94 24

Mattias Theliander
Västlänken
mattias.theliander@seko.se telefon 031-42 94 42

Marie-Louise Larsson, Malmö
Region Södra
Skåne/Blekinge län/Södra Småland
marie-louise.larsson@seko.se telefon 040-660 33 07

Uppdaterad:
Sidansvarig: Förhandlingsenheten