Seko har växlat yrkanden på avtalet Serviceentreprenad
Seko har idag – tillsammans med Fastighets – växlat yrkanden på avtalsområdet Serviceentreprenad med motparten Almega Tjänsteförbunden.
Avtalet omfattar städningsarbete och sammanhängande servicearbeten som utförs av städentreprenadföretag. Avtalet är gemensamt med Fastighets, som också har majoriteten av medlemmarna på avtalsområdet.
Avtalsyrkandena följer LO-samordningen, vilket innebär krav på löneökningar med 4,2 procent under en ettårsperiod samt höjda ersättningar med motsvarande procent. Förbunden vill också se satsningar på att få upp de lägsta lönerna på avtalsområdet. Därutöver vill facken bland annat att extra ersättning ska utgå om den anställde använder sin egen bil eller sin privata telefon i tjänsten.
Almega vill å sin sida inte ha några centralt fastställda löneökningar samt införa införa nya anställningsformer som långa vikariat.
Relaterade ämnen
- Avtal 2025: Kompletterande information gällande ServiceentreprenadavtaletMed reservation för eventuella förändringar då parterna håller på och tar fram slutgiltig avtalstext. Så fort ny avtalstext är klar publiceras avtalet på vår hemsida.
- Seko har växlat avtalsyrkanden på det statliga områdetSeko har idag växlat avtalskrav med Arbetsgivarverket gällande de centrala avtalen på det statliga området (RALS mf l). Arbetstider, arbetsmiljö och pensioner är viktiga frågor för Sekos medlemmar i de kommande förhandlingarna.
- Städstrejk avblåstUnder dagen har Fastighets och Seko accepterat medlarnas bud och ett nytt kollektivavtal kommer att tecknas med Almega för anställda inom Serviceentreprenad. Avtalet följer märket och garanterar deltidsanställdas rätt till lika hög övertidsersättning som heltidsanställda, från 1 juni 2026.