Styrelsen

Detta är Seko SJs nuvarande styrelse som valdes vid årsmötet i mars 2022. Styrelsen för Sekos förhandlingsorganisation på SJ består av sju ledamöter och varje ledamot utses med en mandatperiod om två år.

  • Ordförande

    Stefan Zetterlund

    Mobiltelefon: 070-7248629

    stefan.zetterlund@sj.se

    • Leder styrelsens arbete inkl. samarbete inom SJ koncernen
    • Ordinarie ledamot SJ styrelse
    • Avtalsansvarig
    • Ansvarig div. Trafik och Service
  • Vice ordförande

    Lena Aldenmark

    Mobiltelefon: 070-7243896

    lena.aldenmark@sj.se

    • Ersättande ledamot SJ styrelse
    • Ansvarig div. Trafik och Service, enhet Service
    • Ansvarig Service Lounger
    • Jämställdhetsansvarig inkl. föräldraledighetsfrågor
  • Kassör

    Angelica Samuelsson

    Mobiltelefon: 070-762 20 77

    angelica.samuelsson@sj.se

    • Medlemsansvarig
    • Studieansvarig
  • Martin Alnebring

    Ledamot

    Martin Alnebring

    Telefon: 070-2741764

    martin.alnebring@sj.se

    • Ansvarig arvodistråd
    • Ansvarig div. Trafik och Service, enhet Trafik
    • Ansvarig schemafrågor
    • Ansvarig information och kommunikation
    • Teknikansvarig för blogg, sociala medier samt hemsida
    • Ansvarig GDPR frågor
  • Ledamot

    Louise Reichenberg

    Mobiltelefon: 070-7241145

    louise.reichenberg@sj.se

    • Ansvarig Division Fordon
    • Ansvarig för samordning av arbetsmiljöfrågor i styrelsen
  • Ledamot

    Sara Wirén

    Mobiltelefon: 0768148636

    sara.wiren@sj.se

    • Ansvarig försäkrings- och pensionsfrågor
    • Ansvarig för dokumentation aktuella tolkningar Spåra-SJ
    • Ansvarig diarie tvister
    • Ansvarig Fordon Depå Trafiknära underhåll
  • Ledamot

    Catrin Fredriksson

    Mobiltelefon: 076-209 79 68

    catrin.fredriksson@sj.se

    • Ansvarig Affär Krösatåg
Granskad:
Sidansvarig: Seko SJ