Styrelsen

Detta är Seko SJs nuvarande styrelse som valdes vid årsmötet i mars 2017. Styrelsen för Sekos förhandlingsorganisation på SJ består av sju ledamöter och varje ledamot utses med en mandatperiod om två år.

  • Ordförande

    Stefan Zetterlund

    stefan.zetterlund@sj.se

    Ordförande. Ansvarig för avtalsfrågor, samordning MBL § 19 och central skyddskommitté, partssammansatta förhandlingsgruppen, division Trafik & Service, huvudkontor samt fackligt politiska och trafikpolitiska frågor.

  • Vice ordförande

    Louise Reichenberg

    louise.reichenberg@sj.se

    Vice ordförande. Medansvarig för MBL § 19, central skyddskommitté. Ansvarig för division Fordon & Depåproduktion samt driftstöd och trafikledning.

  • Ledamot

    Martin Alnebring

    martin.alnebring@sj.se

    Ledamot och ansvarig för arvodistråd, skyddskommitté division Trafik & Service samt enhet Trafik och partssammansatta förhandlingsgruppen.

  • Ledamot

    Anna Hagberg

    anna.hagberg@sj.se

    Kassör. Ansvarig för ekonomi, division Marknad & Försäljning, enhet Service och samordning av turlistearbetet för Trafik & Service.

  • Ledamot

    Johanna Kihlman

    johanna.kihlman@sj.se

    Ledamot. Ansvarig för Division Marknad & Försäljning samt enhet Service.

  • Ledamot

    Christian Lilliehöök

    christian.lilliehook@sj.se

    Ledamot. Ansvarig för studier, jämställdhetsfrågor samt enhet Trafik.

  • Ledamot

    Henrik Sverin

    henrik.sverin@sj.se

    Ledamot. Samordningsansvarig för arbetsmiljöfrågor, sekreterare, webbredaktör samt ansvarig för information och teknik/IT-frågor.

Uppdaterad:
Sidansvarig: Seko SJ