Styrelsen

Detta är Seko SJs nuvarande styrelse som valdes vid årsmötet i mars 2019. Styrelsen för Sekos förhandlingsorganisation på SJ består av sju ledamöter och varje ledamot utses med en mandatperiod om två år.

  • Ordförande

    Stefan Zetterlund

    Mobiltelefon: 070-7248629

    stefan.zetterlund@sj.se

    • Leder styrelsens arbete inkl. samarbete inom SJ koncernen

    • Ordinarie ledamot SJ styrelse

    • Avtalsansvarig

    • Ansvarig div. Trafik och Service

  • Vice ordförande

    Lena Aldenmark

    Mobiltelefon: 070-7243896

    lena.aldenmark@sj.se

    • Ersättande ledamot SJ styrelse

    • Ansvarig div. Trafik och Service, enhet Service

    • Ansvarig Division Marknad & Försäljning

    • Jämställdhetsansvarig inkl. föräldraledighetsfrågor

  • Kassör

    Anna Hagberg

    Mobiltelefon: 070-7241250

    anna.hagberg@sj.se

    • Medlemsansvarig inklusive ansvar för medlemsstatistik

    • Ansvarig för uppdragsregister PUMA

    • Försäkring och pensionsansvarig

    • Ansvarig schemafrågor inkl. tågtjänstfördelning

  • Sekreterare

    Johannes Vidén

    Mobiltelefon: 070-0029704

    johannes.viden2@sj.se

    • Ansvarig information och kommunikation

    • Teknikansvarig för blogg, sociala medier samt hemsida

    • Ansvarig enhet Trafikledning

  • Martin Alnebring

    Ledamot

    Martin Alnebring

    Telefon: 070-2741764

    martin.alnebring@sj.se

    • Ansvarig arvodistråd

    • Ansvarig div. Trafik och Service, enhet Trafik

    • Ansvarig framtidens planering

  • Ledamot

    Louise Reichenberg

    Mobiltelefon: 070-7241145

    louise.reichenberg@sj.se

    • Ansvarig Division Fordon Depå

    • Ansvarig för samordning av arbetsmiljöfrågor i styrelsen

  • Ledamot

    Tomas Berggren

    Mobiltelefon: 070-3035171

    tomas.berggren@sj.se

    • Studieansvarig inkl. samordning Spåra SJ utbildning

    • Medlemsrekryteringsansvarig

    • GDPR frågor

Granskad:
Sidansvarig: Seko SJ