Styrelsen

Detta är Seko SJs nuvarande styrelse som valdes vid årsmötet i mars 2021. Styrelsen för Sekos förhandlingsorganisation på SJ består av sju ledamöter och varje ledamot utses med en mandatperiod om två år.

  • Ordförande

    Stefan Zetterlund

    Mobiltelefon: 070-7248629

    stefan.zetterlund@sj.se

    • Leder styrelsens arbete inkl. samarbete inom SJ koncernen
    • Ordinarie ledamot SJ styrelse
    • Avtalsansvarig
    • Ansvarig div. Trafik och Service
  • Vice ordförande

    Lena Aldenmark

    Mobiltelefon: 070-7243896

    lena.aldenmark@sj.se

    • Ersättande ledamot SJ styrelse
    • Ansvarig div. Trafik och Service, enhet Service
    • Ansvarig Division Marknad & Försäljning
    • Jämställdhetsansvarig inkl. föräldraledighetsfrågor
  • Kassör

    Angelica Samuelsson

    Mobiltelefon: 070-762 20 77

    angelica.samuelsson@sj.se

    • Medlemsansvarig
  • Martin Alnebring

    Ledamot

    Martin Alnebring

    Telefon: 070-2741764

    martin.alnebring@sj.se

    • Ansvarig arvodistråd
    • Ansvarig div. Trafik och Service, enhet Trafik
    • Ansvarig framtidens planering
    • Ansvarig information och kommunikation
    • Teknikansvarig för blogg, sociala medier samt hemsida
  • Ledamot

    Louise Reichenberg

    Mobiltelefon: 070-7241145

    louise.reichenberg@sj.se

    • Ansvarig Division Fordon Depå
    • Ansvarig för samordning av arbetsmiljöfrågor i styrelsen
  • Ledamot

    Rasmus Holmberg

    Mobiltelefon: 070-003 62 55

    rasmus.holmberg@sj.se

    • Studieansvarig
  • Ledamot

    Sara Wirén
Granskad:
Sidansvarig: Seko SJ