Regionala skyddsombud

Från 2014 har Seko en ny organisation för den regionala skyddsombudsverksamheten. I de olika regionerna finns ett huvudansvarigt regionalt skyddsombud. Är du anställd eller arbetsgivare på ett företag utan skyddskommitté är du välkommen att ta kontakt med det regionala skyddsombudet i ditt län.

Norrbotten, Västerbotten, Jämtland och Västernorrlands län:
Lotta Berge

lotta.berge@seko.se telefon 090-10 97 71

Gävleborg, Dalarna, Värmland, Örebro och Västmanlands län:
Johan Karlsson, tjänstledig till och med 1 oktober 2017
Ersättare
Esa Rosendahl
esa.rosendahl@seko.se
019-17 76 80

Stockholm, Gotland och Uppsala län:
Ulf Andersson

ulf.andersson@seko.se telefon 08-454 84 60

Södermanland, Östergötland, Jönköping, Kronoberg och Kalmar län:
Lars Eklind
lars.eklind@seko.se telefon 011-20 25 63

Västra Götaland och Hallands län:
Lars-Ove Svantesson
lars-ove.svantesson@seko.se telefon 031-42 94 24
mattias.theliander@seko.se telefon 031-42 94 42

Blekinge och Skåne län:
Marie-Louise Larsson
marie-louise.larsson@seko.se telefon 040-660 33 07

 

Uppdaterad:
Sidansvarig: Förhandlingsenheten