Soldat - Välkommen till SEKO

När Sveriges Försvarsmakt utvecklas till ett yrkesförsvar innebär det många förändringar. Bland annat får vi en ny yrkeskategori – anställda soldater som liksom alla andra ska ha bra löner och arbetsvillkor. Det är här SEKO kommer in.

SEKO – Facket för Service och Kommunikation är ett LO-förbund med omkring 135.000 medlemmar. Vår uppgift är att se till att du bland annat får en rättvis lön, goda anställningsvillkor, vettiga arbetstider, utbildning och en säker arbetsmiljö.

VÅRA STYRKOR – DIN GARANTI
När vi nämner att vi är ett förbund med omkring 130.000 medlemmar, gör vi det av en specifik anledning. Vår storlek får arbetsgivare och politiker att lyssna. Det är genom vår storlek som vi finns ordentligt representerade inom staten och försvarsmakten. Och det är för att vi är många som vi kan finnas på alla förband via lokala klubbar.

När du vill ha igenom en förändring så kan vi synas och höras för dig och dina kollegors räkning. Och det är inte bara arbetsgivarna som lyssnar. Även politikerna tar del av vårt budskap.  Många av våra medlemmar – inte minst de inom försvaret – är anställda av arbetsgivare som styrs av politiska beslut. Vi vet i vilka trådar vi ska dra för att påverka besluten i en riktning som är bra för våra medlemmar.

Villkoren för dig som anställs i det nya yrkesförsvaret är inte klara än. Men en sak är säker: SEKO kommer att finnas med när det förhandlas. Och vi kommer att kräva bra avtal för alla nya soldater.

 

Ladda ner eller beställ trycksaker här. 

 

Vill du veta mer om vad SEKO kan erbjuda? Kontakta oss eller besök din klubb

Lars Johansson |
SEKOs ombudsman inom försvarsområdet.
E-post: lars.johansson@seko.se
Telefon: 08 – 791 41 20

Hans Monthan | ordförande i SEKOs försvarsmaktskommitté
E-post: hans.monthan@telia.se
Telefon: 070 – 215 13 44


Sprid artikel